Архитект Цвети Русинов разработила проекта и организирала изпълнението на обновения Скален манастир „Свети Димитър Басарбовски“.

Архитект Цвети Русинов е ръководител на русенската фирма „Норд план” ООД, разработила проекта и организирала изпълнението на обновения Скален манастир „Свети Димитър Басарбовски“.

През 1976 година арх. Русинов завършва Архитектурния факултет във ВИАС – София, и вече 40 години е пряк участник в съграждането на Русе. В тези години е преминал през всички нюанси на строителния бранш - проектиране, строителство и управление на строителния процес кaто главен архитект на града. Афинитетът му към работата с хората го тласка към активно участие в обществения живот на града. Освен че ръководи „Норд план”, той е председател на Сдружението „Професионалисти за просперитет на Русе”. Бил е общински съветник два мандата, епархийски съветник три мандата, като това са част от поеманите от него ангажименти в полза на русенската общност.

Натрупаният професионален стаж и опит го приобщават естествено към Сдружение „За старите зидари”. Хилядолетните традиции на гилдията, променящи се през вековете, са живи и днес. В годините през ума, сърцето и ръцете му са минали хиляди проекти. Естествено в град като Русе - с повече от 650 недвижими паметници на историята и културата, е имал шанса да се срещне с гения на старите майстори от XIX и XX век. Проява на този гений е и уникалният комплекс от скални манастири, църкви, обиталища на богомили и монаси исихасти от Поломието (над 600) в т.нар. Ивановски скални църкви и единственият действащ у нас скален манастир „Свети Димитрий Басарбовск който е възстановен преди 80 години, на 14 май 1937 г.

 Днес светата скална обител е посещавана от много поклонници от България, Румъния и други държави.

През ХV в. в Басарбовския манастир се подвизавал единственият известен светец от Русенски регион, родом от село Басарбово - Свети Димитрий Басарбовски, за което свидетелства Паисий Хилендарски в своята „История славянобългарска“. На 13 юли 1774 г. мощите на свети Димитрий Басар били пренесени в Букурещ от руския генерал Николай Салтиков. Тогава става и най-голямото чудо. Свети Димитрий избавя жителите на Букурещ от чумна епидемия.

В 1912 г. „Свети Димитър Басарбовски“ е обект на археологическо проучване от изследователя на българските старини Карел Шкорпил. Като единствен действащ скален манастир в България през 1973 г. той е обявен за паметник на културата.

През 2003 г. след много разговори и дискусии игуменът на манастира Архимандрит Емилиян и арх. Цвети Русинов обосновават необходимостта от цялостна реконструкция и адаптация на манастирския комплекс. Те със завидна упоритост и възрожденски плам реализират идеите си, увличайки успешно след себе си много родолюбиви последоватли. Идеята за обновяване включва изграждането на нова църква, камбанария, две битови сгради и цялостно благоустрояване на манастирския двор. Всички планове и проекти, изготвени и дарени от творческия колектив на фирма „Норд план” ООД, са одобрени от Епархийския съвет на Русенската епархия и са получили благословията на Негово Високопреосвещенство митрополит Неофит. Първата копка за изграждане на новата църква „Свето Преображение” е направена на 24 септември 2004 г., а за останалата част на манастирския комплекс – на 31 май 2007 г. от Русенския митрополит, сега Български патриарх Неофит.

През 2004 – 2005 г. със съдействието на областния управител Румен Януаров и директора на Дирекция „Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ Димитър Маринов е реализиран проект от предприсъединителните фондове за изграждане на водозахранване, Посетителски скален център и санитарен възел.

През 2007 г. стартират нови строителни работи със средства и материали, дарени от русенската общност, сред които са Пепка и брат й Цвети Русинови, Стефан Каролев, Богомил Димитров и още други 70. Субсидии осигурява и дирекция „Вероизповедания“ към МС, откъдето са преведени 70 хил. лв. В строителството се включват повече от 12 фирми. След изграждането на камбанарията, двете битови сгради и новата църква е изпълнено цялостно благоустрояване на двора с ограда, кладенец и стопанска част. Предстои завършването на панорамната барелефна експозиция в скалите. Източно от манастира община Русе е направила паркинг, а от „Лайнс клуб” в Русе – Паметник на Свети Димитрий Басарбовски с алея, водеща към село Басарбово

 

Дата на публикуване: