Представянето на „Свещеният триъгълник” на Румен Василев във Велико Търново
С цел предварително запознаване на великотърновската общественост с намерението за издигане паметник на старите зидари в техния град по публично обявена програма на 11 март т.г. голямата читателска зала на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков” се изпълни с граждани, дошли да участват в представянето на книгата на Румен Василев „Свещеният триъгълник”. Сред гостите в залата бяха и организаторите на събитието, сред които директорът на библиотеката Иван Александров, председателят на Сдружението „За старите зидари” Красимир Георгиев и негови членове от старата столица и страната. Непосредствено преди представянето журналисти от местните вестници и телевизии взеха интервюта от автора на „Свещеният триъгълник” Румен Василев – член на Сдружение „За старите зидари”. Публиката на влизане в регионалната библиотека минаваше край паметника на Уста Кольо Фичето, замръзнал в каменната си поза, седнал с отпуснати уморени ръце върху колените си и вгледан в утрешния си работен ден.
За самото представяне на книгата пред събралите се граждани от великотърновската общност бе дадена думата на Любчо Иванов, член на Сдружение „За старите зидари”, представен от домакините като журналист, поет и писател, чиито творби от фонда на библиотеката, бяха подредени на видно място в залата заедно с тези на Румен Василев. В своя пространен анализ за книгата Любчо Иванов сподели с великотърновци възторжените си впечатления от любовта към зидарския занаят и синовната си обич, с която авторът е обобщил и подредил в оригинални трактовки на своето историческо изследване хилядите страници, изписани за нашите възрожденски майстори.
Не криещ своето вълнение, самият талантлив и трудолюбив автор на „Свещеният триъгълник Румен Василев направи кратко експозе и отговори на множеството въпроси, които гостите отправиха към него. С приятелски тон бе направен дори опит да бъде оспорено твърдението в книгата, че Черната джамия в София е строена от турския имперски архитект от славянски произход Синан паша. В книгата по-скоро се съобщава, че зданието е било дело на неговия архитектурен гений, което твърдение все пак не може да се отхвърли еднозначно. Въпросите на публиката изискаха Румен Василев да се нагърби и да се справи успешно с отговора и на други възникнали сред присъстващите въпроси. Много от участниците в срещата си закупиха и излизаха с книгите на Румен Василев в ръка, като не пропускаха да си вземат автограф от него. А имаше и такива, които наред с негови книги заеха от библиотеката и тези на Любчо Иванов, чието участие беше предизвикало любопитството в присъстващите великотърновци.
Едно е сигурно – излизайки от Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков”, гостите в представянето на „Свещеният триъгълник” вече гледаха с други очи на монумента на Уста Кольо Фичето и паметната стена за неговото дело, разположени в двора пред входа на библиотеката.
Дата на публикуване: 19/08/2016