Първата голяма публична проява на Сдружение „За старите зидари” беше в Дряново
Идеята да се направи паметник или монумент на нашите стари възрожденски майстори зидари се роди преди няколко години между приятели, които бяха впечатлени от новоизлязлото през 2008 г. историческо изследване „Свещеният триъгълник“ на българския журналист и писател-изследовател Румен Василев. Постепенно тази идея се разшири и се превърна в необходимост да се създаде Сдружение с нестопанска цел (СНЦ), което да поеме реализацията на всичко онова, което започна да осенява идейните първопроходци. Така, привличайки още патриотично настроени съидейници от всички сфери на българското общество, на 15 май 2014 г. СНЦ „За старите зидари“ със седалище старопрестолната ни столица Велико Търново стана факт.
Освен високата си първоцел – издигането на паметник на легендарните ни дюлгери, резбари иконописци и пр., попадащи общо под понятието възрожденски майстори, се родиха и други не по-малко трудни, но благодатни във възраждането на народната ни национална памет за подвига на старите ни майстори паралелни проекти. Между тях бяха и създаването на филми по темата. Така беше подготвен първият, в който се разказва за символните знаци, които са ни оставили старите зидари и днес ги намираме в църкви, на чешми, в манастири, по мостове…
Сдружението засне и друг филм - „Фичето“, който неотдавна направи своята голяма премиера във Велико Търново, но вече разширен и под другото си заглавие „Старите зидари”.
„Малката премиера на филм като „Фичето“ се състоя във време и при обстоятелства, които направиха щастливи заангажиралите се с тази идея“, споделя председателят на сдружението бизнесменът Красимир Георгиев.
Филмът „Фичето “ беше представен на обществеността на 25 юли 2015 г. на летния празник на Дряново – родното място на Кольо Фичето. Това не е просто документална лента само за Никола Фичев, а в нея има и вълнуващ театрализиран разказ на част от събитията от живота на майстор Фичето, в който участват много самодейни артисти от Дряново, много статисти в лицето на младежи, юноши и деца. Та тези именно съавтори на създателите на филма станаха основата на летния празник „Кольо Фичето фест ‘2015” в Дряново, който премина по интересни направления. Той събра няколко поколения жители на Дряново - от най-възрастните до най-младите и тези в активна възраст, които се бяха прибрали за лятната ваканция или отпуска не само от други райони на страната, а и от чужбина.
Артистът, който играе ролята на Кольо Фичето, е самодеец от Дряново, във филма участват и синът му, внучките, цялото семейство. Така се ражда и възкресяването на родовата памет за подвига на старите ни майстори. Да оставим настрана и същинските завладяващи всеки българин послания във филма, историите, които се разказват в него, но не бива да подминем за постигането на това и заслугата на авторите – сценариста Румен Василев, режисьора Добрин Керестелиев и главния монтажист Яна Милева. Както и факта, че за добре свършената работа община Дряново изрази своята благодарност към Сдружението с нестопанска цел „За старите зидари“ с почетната си грамота.
Дата на публикуване: 22/07/2016