Осигуриха 100 000 за монумент на Колю Фичето и старите зидари в парк „Дружба“
Строителната и архитектурните гилдии са основни дарители
УНИКАЛЕН МОНУМЕНТ НА ВЕЛИКИЯТ МАЙСТОР КОЛЮ ФИЧЕТО И ПАРАКЛИС ЩЕ ПРАВЯТ В ПАРК „ДРУЖБА“, КЪДЕТО В МИНАЛОТО Е БИЛО И СТАРОТО ГРАДСКО ГРОБИЩЕ. Автор на проекта за комплекса, който ще е и произведение на изкуството, е арх. Драго Йосифов. Около година време е била необходима за всички съгласувателни процедури, които вече са преминали, коментира самият той. Монументът ще съдържа и всички елементи, които великият майстор е използвал в своите сгради – кули, „сляпа арка“, „фичевата кобилица“, въртящи колони и др., които ще могат да бъдат видени нагледно. Чрез параклиса ще бъдат почетени и други знакови покойници, освен Никола Фичев – Добри Войников, Христо Караминков – Бунито, Никола и Мария Габровски, Венета и Иванка Ботеви и др. известни исторически личности, които са намерили именно тук вечен покой. Разработката на арх. Йосифов е одобрена от Националната комисия за паметниците и символите и чака издаването на строително разрешение от кметството, след което може да започне изграждането. Създадено е и едноименно сдружение, което събира средства за комплекса.
Монументът е наречен „За старите зидари“ и в него има много символика. Реално са почетени старите майстори и всички ученици на Колю Фичето, който е бил самоук, но истински гений за времето си.
Сред продължилите на делото му са и доста хора от нашия регион, които остават по-неизвестни, обобщава арх. Йосифов. Сред тях са Недялко Йорданов от Килифарево, Драган Моралията и Пенчо Карапора от Дряново, Пеню и Марко Рашкови, Иван Пенчев от Марча, Гани Стойков от Дебелец, Иван Колев от Длъгня, Иван Копката от Търново и др. А самият Кольо Фичето е изкарал чирашките си години в Трявна. Твърде красноречив е онзи отговор, който той дал на един от учениците си, който го попитал защо си носи старите цървули, а Уста Кольо Фичето му отговорил: „За да не забравя, че в света съм видял по-дълги мостове, по-високи къщи от тези, дето аз строя“,
разказва още Йосифов, който детайлно е изучил и цялата биография на майстора, преди да създаде монумента.
ПОВЕЧЕТО ОТ СРЕДСТВАТА ЗА МОНУМЕНТА ВЕЧЕ СА СЪБРАНИ. Сред дарителите естествено са камарите на строителите и архитектите. Зелена светлина за проекта има и от кмета Даниел Панов. Монументът е замислен и като туристически обект, на който посетителите ще виждат Колюфичевите творения и ще отдават почит на великия майстор, роден в Дряново, но свързан завинаги с Велико Търново, където е и погребан.
Стилян НАЙДЕНОВ
https://www.borbabg.com/2018/08/17/monument/
Дата на публикуване: 17/08/2018